EBT eestikeelseks

Stahl123
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 09, 2011 10:02 am

EBT eestikeelseks

Post by Stahl123 »

Selline üleskutse on avalehel olemas, on keegi huvitatud selle tegemisest? Ma osaleksin hea meelega, aga ühiselt oleks see kindlasti lihtsam. Filoloog ma küll ei ole, aga loodetavasti saaks hakkama.
User avatar
avij
Forum Moderator
Forum Moderator
Posts: 6120
Joined: Mon May 27, 2002 10:45 pm
Location: Helsinki Finland
Contact:

Re: EBT eestikeelseks

Post by avij »

Hi, anyone willing to assist us in the translation should contact me via a private message. Any help with the translations will be much appreciated :)
Money makes the world go round. We track how the money goes round the world.
Stahl123
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 09, 2011 10:02 am

Re: EBT eestikeelseks

Post by Stahl123 »

Thanks avij.

Kes huvitatud on, siis avij seletas ära, kuidas alustada. Tegin täna ise samuti algust tõlkimisega ning kui kellelgi küsimusi on, siis võib minult ka küsida.

Siia teemasse võiks postitada ka näiteks need sõnad-sõnaühendid-laused, mille tõlkimisega hätta jääte. :flag-ee:
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Tere tulemast!

EBT-s kasutatakse mitmeid olulisi mõisteid. Nüüd oleks vaja kokku leppida nende tõlgedest. Näiteks (inglise - soome - eesti):

hit - osuma - tabamus?
enter - syöttää - ?
note, banknote, bill - seteli - pangatäht?
user - käyttäjä - kasutaja?
diffusion - jakautuminen - jaotus?
printer - setelipaino - trükikoda?
short code - lyhytkoodi - lühike kood?

ja nii edasi.

Inglise keeles räägitakse city, kuid soome keeles kunta (ega kaupunki=linn), sest see tähendab nii linna kui ka muid kohti. Kuidas eesti keeles, linn või ...?
Stahl123
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 09, 2011 10:02 am

Re: EBT eestikeelseks

Post by Stahl123 »

Ma olen siiani sinu pakutud sõnu tõlkinud nii:

hit - osuma - tabamus
enter - syöttää - sisestama
note, banknote, bill - seteli - rahatäht
user - käyttäjä - kasutaja
diffusion - jakautuminen - jaotus
printer - setelipaino - trükikoda
print - trükkima
short code - lyhytkoodi - lühike kood (lühikood sobib samuti)

City = linn (Kuigi nüüd öeldakse kõnekeeles City rohkem suurlinna kohta, siis otsetõlkes city=linn)
Ma soome keelt küll nii hästi ei valda, kuid minu teada kunta = alev, alevik, väikelinn, vald

Vastuolu võib tõenäoliselt tekkida sõnade käändesse panemisel. Näiteks enter new note = sisesta uus rahatäht; printed at... = trükitud...
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Stahl123 wrote: City = linn (Kuigi nüüd öeldakse kõnekeeles City rohkem suurlinna kohta, siis otsetõlkes city=linn)
Ma soome keelt küll nii hästi ei valda, kuid minu teada kunta = alev, alevik, väikelinn, vald
Soome EBT-s algselt oligi ka kaupunki (=linn). Aga kasutajad pidasid seda eksitavaks, sest kaupunki on ainult linn ega vald või alev. Praegu on meil EBT-s kunta: kõik linnad (kaupunki) on Soomes juriidlises mõttes vallad (kunta). Eestis näiteks Kose on vald ja kui keegi seal rahatähe sisestab EBT-sse, võib-olla linn paneb natuke imestama? Või eesti keeles Kose võib ka linnaks õelda? Aga teiselt poolt eesti keeles alev, alevik jne pole vald?
Stahl123 wrote: Vastuolu võib tõenäoliselt tekkida sõnade käändesse panemisel. Näiteks enter new note = sisesta uus rahatäht; printed at... = trükitud...
Jah, samuti ka soome keeles. Ma arvan et siis tehakse uus muutuja Babelisse (terve lause).

(Minu eesti keel on vist veel veidi naljakas... :lol: )
Stahl123
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 09, 2011 10:02 am

Re: EBT eestikeelseks

Post by Stahl123 »

Minu meelest räägid sa küll korrektselt, naljakas võib ainult hääldus olla, sest soome keeles pannakse sõnadele rõhud natuke teistmoodi ning iga lause lõpus on väheke kõrgenev tonaalsus. Kui sa mu mõttest aru saad.

Samas ei saa tõesti iga asula puhul kasutada sõna "linn". Vald on jällegi haldusterritoorium, mitte konkreetne asula ning hõlmab ilmselt liiga laia piirkonda.
Vald jaguneb aga omakorda küladeks, kuid küla on juba piisavalt konkreetne. Samas esineb hästi palju sama nimega külasid ning see võib taaskord segadust tekitada.

Seega pakuks siiski välja kaks varianti:

1) asula
2) asukoht (linn/alev/küla)

Teine variant tundub kuidagi parem, sest valikuvariant mõjub lihtsustavalt. samas võiks sulgudes olla ka (linn/vald)
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Stahl123 wrote:Minu meelest räägid sa küll korrektselt, naljakas võib ainult hääldus olla, sest soome keeles pannakse sõnadele rõhud natuke teistmoodi ning iga lause lõpus on väheke kõrgenev tonaalsus. Kui sa mu mõttest aru saad.
Saan küll väga hästi. Ja arutasime (soome keeles) ühe eesti kolleegiga sellest mitu aastat tagasi.
Stahl123 wrote:Samas ei saa tõesti iga asula puhul kasutada sõna "linn". Vald on jällegi haldusterritoorium, mitte konkreetne asula ning hõlmab ilmselt liiga laia piirkonda.
Vald jaguneb aga omakorda küladeks, kuid küla on juba piisavalt konkreetne. Samas esineb hästi palju sama nimega külasid ning see võib taaskord segadust tekitada.
EBT-s kasutatakse ka posti sihtnumbrit. Avij teab täpsemalt kuidas see kõik toimib, segadust tekib või ei, ma ei täpselt tea.
Stahl123 wrote:Seega pakuks siiski välja kaks varianti:

1) asula
2) asukoht (linn/alev/küla)

Teine variant tundub kuidagi parem, sest valikuvariant mõjub lihtsustavalt. samas võiks sulgudes olla ka (linn/vald)
Ma arvan et lõplik variant otsustatakse kui esimene eestikeelne prooviversioon võetakse kasutusele ja ülevaade (eri mõistete kontekstid) selgeneb.
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

It's proceeding nicely, only 491 of the 1421 snippets (less than 35 %) remaining now! Good work by our Estonian members!

Avij & co, when will it be possible to see the first version in Estonian (obviously with some texts still in English and many harmonizations and adjustments to be made in translation wordings, but anyway encouraging towards the goal)?
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Olukord praegu - Updated situation:

433 / 1421 (30 %)
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Olukord praegu - Updated situation:

372 / 1421 (26 % järel üks veerand! - one quarter left!)
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Wow, nice progress - Tore edasiminekut!

299 / 1422 (21 % järel - left)
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

The progress has unfortunately slowed down lately. Now there are only 279 translations of 1424 left (19.6 %) but virtually no activity for a couple of weeks, so that the last fifth now seems the most difficult one :(

Sadly I am not able to help much more with my very limited ability of Estonian, and my minor amount of "contributions" so far will of course need corrections by native Estonians, though my intentions are good. But the sooner the Estonian version becomes ready enough to be published (it needs not to be 100 % complete and correct, I suppose) the better: from that moment on, it will appear more friendly and cosy for new member candidates in Estonia.
User avatar
R/J
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 2300
Joined: Fri May 16, 2008 12:04 pm
Location: Eindhoven & omgeving, Nederland

Re: EBT eestikeelseks

Post by R/J »

One might even argue for putting it online now, with on every page a message that this translation is still in progress, would you like to help, click here.
My NIG stats have finally disappeared. My EBTST stats are still available.
User avatar
Craft
Euro-Master
Euro-Master
Posts: 1182
Joined: Fri Jun 07, 2002 4:36 pm
Location: Vantaa, Finland

Re: EBT eestikeelseks

Post by Craft »

Inglise keele you on te aga ka sa. Soomekeelses EBT's kasutatakse alati sa (sinä) ega te, saksakeelses vastupidi alati te (Sie), aga kuidas peab eestikeelses? Osa tõlgedest on nüüd te ja osa sa.

In English the you pronoun is used for both formally polite and casual addressing of people, but in many other languages there are two different pronouns for those two cases. We need to agree on which one to use in the Estonian EBT. In the Finnish version we use the casual pronoun (sinä), in the German version the formally polite one (Sie), etc.
Post Reply

Return to “Saidi ja Euro arutelu (Eesti)”