Χρήσιμες συμβουλές!

Γράψτε εδώ τη γνώμη σας για το site, προτάσεις για βελτίωσή του, νέες ιδές ...

Moderator: Tiverius

Post Reply
User avatar
xaserman
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 24
Joined: Wed Jan 11, 2006 1:02 pm
Location: Athens, Greece

Χρήσιμες συμβουλές!

Post by xaserman »

Γεια σε όλους,
είμαι χρήστης στο Eurobilltracker.com από τον Σεπτέμβριο και πιστεύω πως πάω αρκετά καλά. Μόλις σήμερα έκανα εγγραφή στο forum. Αυτό που ζητάω είναι χρήσιμες συμβουλές μιας και οι περισότεροι είστε στο community από τους πρώτους μήνες.

EDIT: Επίσης θα ήθελα να μάθω σε τι χρησιμεύει το σχόλιο σε κάθε χαρτονόμισμα.
scb
Euro-Regular in Training
Euro-Regular in Training
Posts: 119
Joined: Mon May 17, 2004 8:37 pm
Location: Athens, Greece

Re: Xrisimes Simboules!

Post by scb »

xaserman wrote:Γεια σε όλους,
είμαι χρήστης στο Eurobilltracker.com από τον Σεπτέμβριο και πιστεύω πως πάω αρκετά καλά. Μόλις σήμερα έκανα εγγραφή στο forum. Αυτό που ζητάω είναι χρήσιμες συμβουλές μιας και οι περισότεροι είστε στο community από τους πρώτους μήνες.

EDIT: Επίσης θα ήθελα να μάθω σε τι χρησιμεύει το σχόλιο σε κάθε χαρτονόμισμα.
Η τακτική που ακολουθώ εγώ είναι να πληρώνω με μεγάλα χαρτονομίσματα εκεί που συνήθως δίνουν μικρά (ώστε να μαζέψω ρέστα) και πολλά μικρά εκεί που θα έδινα ένα μεγάλο (ώστε να διανείμω τα μικρά που μάζεψα).

Σχετικά με το σχόλιο ο κάθε ένας το χρησιμοποιεί διαφορετικά. Έχω δει χρήστες που σημειώνουν ακριβώς πως απέκτησαν το χαρτονόμισμα. Εγώ σημειώνω μόνο εάν το πήρα από τράπεζα. Επίσης σημειώνεται το ποιός υπογράφει το χαρτονόμισμα (θα έχεις προσέξει ότι υπάρχουν υπογραφές από 2 προέδρους της ΕΚΤ).
User avatar
xaserman
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 24
Joined: Wed Jan 11, 2006 1:02 pm
Location: Athens, Greece

Post by xaserman »

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
User avatar
Matesi1976
Euro-Regular in Training
Euro-Regular in Training
Posts: 98
Joined: Thu Nov 10, 2005 2:09 am
Location: Athens, Greece

Post by Matesi1976 »

Xaserman, σε χαιρετώ κι εγώ! Είμαι νεώτερος στο ΕΒΤ από εσένα (από Νοέμβριο 2005), οπότε είναι μάλλον άστοχο να σε καλωσορίσω!
Σχετικά με τις συμβουλές, ο πολύ έμπειρος scb με έχει καλύψει και η επανάληψη είναι άστοχη. Μόνο θα προσθέσω κάτι σχετικά με το σχόλιο για κάθε χαρτονόμισμα. Δική μου πρακτική, τόσο στο ΕΒΤ όσο και στο Where's George? (την αντίστοιχη ιστοσελίδα για το δολλάριο ΗΠΑ), είναι να χρησιμοποιώ το σχόλιο για να σημειώσω αν το κάθε χαρτονόμισμα έχει κάποιο ιδιαίτερο διακριτικό και ποιό είναι αυτό, λ.χ., κάποια σφραγίδα ή κάποιο κείμενο γραμμένο στο χαρτονόμισμα. Αυτό είναι πολύ σπάνιο στα χαρτονομίσματα του ευρώ, ενώ είναι πιο συνηθισμένο στα χαρτονομίσματα του δολλαρίου.
Ένα τέτοιο παράδειγμα ήταν κάποια χαρτονομίσματα των $100 που έφερε μία φίλη μου από την Τουρκία και είχαν μία σφραγίδα στην οπίσθια όψη που έδειχνε ένα ζευγάρι γυαλιά. Έτσι εγώ έγραφα "Σφραγίδα χρώματος μπλε στην κάτω δεξιά γωνία της οπίσθιας όψης που απεικονίζει ένα ζευγάρι γυαλιά".
Ελπίζω αυτά τα σχόλια να σου ήταν χρήσιμα. Και πάλι σε χαιρετώ!
"Control the coinage and the courts - let the rabble have the rest."
- Frank Herbert, Dune
king1
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 2
Joined: Fri Feb 03, 2006 2:46 pm

Γεια σ&#945

Post by king1 »

Μολλις σημερα γραφτηκα στο φορουμ. Θα ηθελα μερικες εξηγησεις σχετικα με την συλλογη των χαρτονομισματων ευρω.
Παρακαλω πολυ να μην με παρεξηγησετε γιατι ειμαι καινουργιος εδω.
www.athens.forumup.com The music forum
scb
Euro-Regular in Training
Euro-Regular in Training
Posts: 119
Joined: Mon May 17, 2004 8:37 pm
Location: Athens, Greece

Re: Γεια σ&

Post by scb »

king1 wrote:Μολλις σημερα γραφτηκα στο φορουμ. Θα ηθελα μερικες εξηγησεις σχετικα με την συλλογη των χαρτονομισματων ευρω.
Παρακαλω πολυ να μην με παρεξηγησετε γιατι ειμαι καινουργιος εδω.
Τι είδους εξηγήσεις;
aceman
Euro-Newbie
Euro-Newbie
Posts: 15
Joined: Thu May 04, 2006 9:25 pm
Location: Greece
Contact:

Post by aceman »

k egw kainoyrios,na doyme pws 8a pame.
exw kataxwrysei 83 xartonomismata mexri twra enw den yparxei allo atomo apo thn polh m :\
Post Reply

Return to “Συζητήσεις για το site και την παρακολούθηση των ευρώ (Ελληνικά)”