Tämän ketjun otsikko on "Kolikoista" ja siksi laitan tähän ketjuun yhden kolikkokommentin, vaikka muutoin puhe onkin vähän muusta asiasta täällä.
Lähetin EKP:lle meilin Suomen 2 euron kolikon kuva-aiheesta, jonka sanallinen kuvaus on väärin EKP:n nettisivuilla. Kuvauksessa mainitaan, että kolikossa on lakan marjoja ja kukkia. Näin muuten valitettavasti sanotaan myös suomalaisessa kolikon virallisessa kuvauksessa. Kuvaus on kuitenkin väärä, koska kuvassa on lakan marjoja ja
lehtiä. Pyysin EKP:tä korjaamaan virheellisen kuvauksen ja laiton mukaan aineistoa, josta asia näkyy, sekä yhteystiedot Helsingin yliopiston biotieteelliseen tiedekuntaan, jotta voivat tarkistaa asian asiantuntijoiltakin.
No, ehkä tämä on tuulimyllyjä vastaan taistelua, eikä siellä asiaa ruveta korjaamaan. Mutta yritinpä kuitenkin. Kun monet ulkomaalaisetkin ovat pitäneet Suomen 2 euron kolikkoa kauniina, niin saisi siitä olla oikea informaatiokin tarjolla.
Tässä vielä muillekin kiinnostuneille saitti, jolta löytyy täsmällistä tietoa kasvista ja kuvia marjoista, lehdistä ja kukasta:
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/rosa/rubus/rubucha.html